Belevághatunk a következő tréningbe.
Most visszábbvesszük a célok számát, 1 célponta fogunk lövéseket leadni, ráadásul egyből kettőt! A dupla lövések a verseny sportban fontos szerephez jutnak, mivel vannak speciális versenyszámok ahol szinte elvárás, hogy valaki gyorsan tudjon kettőt egymás után a céltáblába lőni, ráadásul nagyjából a közepére. Ilyen versenyszám az IPSC. Népszerű irányzat a lövész sporton belül , én kimondottan örülök, hogy jó pár évvel ezelőtt magam is művelhettem, mert a biztonsági szabály rendszere gyakorlatilag le minimalizálja a balesetek lehetőségét és eközben pedig kimondottan elvárja a gyors és pontos fegyver kezelést!
Szokták is mondani, hogy „ AKIT EGY IPSC VERSENYRŐL NEM ZÁRNAK KI BIZTONSÁGI RENDSZABÁLYOK MEGSÉRTÉSÉÉRT AZT EGYEDÜL IS MÁR EL LEHET ENGEDNI LŐNI „ …
De lássuk a feladatot
Feladat:
A tárba tárazzunk 2 db lőszert, a tárat helyezzük a fegyverbe majd azt a tokba. Jelzésre rántsuk ki a fegyvert a tokból, majd a cél irányába tartva töltsük meg és adjunk le 2 lövést az 5 méterre elhelyeztt A/4 – es fehér lapra. Ezt a feladatot addig ismételjük ameddig a tréningre szánt 100 lőszerünk tart!
Ha a két lövés között kellő időt várunk akkor jó eséllyel mind a két találat a lapon lesz! Ha viszont a két lövés közötti időt kezdjük leszűkíteni akkor találkozhatunk azzal a problémával, hogy a második lövések a cél fölé csapódnak!
Miért is van ez?
Nagyon egyszerű a magyarázata. A lövés pillanatában a fegyverben lejátszódik egy úgynevezett „ kontrollált robbanás” amikor is az ütőszeg ráüt a csappantyúra és az berobbantja a hüvelyben lévő lőport. Elég komoly gáznyomás keletkezik ami a lövedéket a fegyver csövén keresztül a célpont felé indítja. Ennek a robbanásnak a hozadéka, hogy a fegyverre hirtelen több erőhatás is hatni fog! A hátra lökés illetve az enyhe de érzékelhető jobbra hátra csavarás is ennek tudható be. A hátra rúgást a „ robbanás „ okozza, a csavarást pedig a lövedék, ahogy megpördül a huzagoláson! Ha tudjuk mire kell készülnünk akkor nagyjából kezelni is tudjuk persze a gyakorlattól függően természetesen. Amikor az első lövedékünk elhagyja a fegyver csövét akkor az erőhatások miatt a cső felfelé emelkedik és ha kilassítjuk a folyamatot egy videón akkor jól látható, hogy esetenként mennyire látványosan nem jó irányba is mutat a fegyver cső egy egy pillanatra a hátralökés miatt. Ha a lövész a második lövedékét a csőből akkor indítja el amikor a cső nem a cél irányába mutat, henem esetleg még emelkedő fázisban van az első lövés okozta erőhatások miatt, akkor bizony a lövedék a célpont fölé fog csapódni.
Ennek a problémának több orvoslási lehetősége is van, létezik olyan megoldás ami teljesen ingyen van és van amiért bizony komoly összegeket kell leperkálni. Az ingyenes megoldás abból áll, hogy a lövész kiismeri a fegyvere jellemzőit és az első lövést követően kivár picit ( század másodpercekről beszélünk ilyenkor ) és megvárja ameddig a fegyvere csöve ismét a célpont irányába mutat, és akkor indítja a következő lövését!
A kevésbé költség hatékony módszer a kompenzátor! A fegyver csövére helyezett szerkezet a lőporgázokat felfelé irányítva így egy ellentétes erőhatást gyakorol a fegyver csövére ami lefelé tolja azt és ezzel nagyon komolyan csökkenteni tudja a lövés okozta elmozdulást! Ez már technikai megoldás, nem a lövő érdeme, de sokan élnek ezzel a lehetőséggel a verseny sportban.
Én viszont inkább annak a híve vagyok, hogy tanuljuk meg kezelni a fegyverünket tökéletesen, és ha a tudásunk végére értünk, akkor nyúljunk maximum technikai segítségekhez! A technika el tud romlani és ha akkor hagy bajban amikor pont nem kéne, akkor az nagyon kellemetlen tud lenni.