Egy videó, ami közelről mutatja be, hogy milyen erők hatnak a lövész kezére, és azokat, hogyan lehet kordában tartani!
A lövés típusoknál alapvetően " lassú, célzott " lövéseket, illetve " gyors, terület tüzet " különböztetünk meg. Az elsőt inkább kimondottan azok a lövészek preferálják, akik 25 méterre lőnek, körös céllapra, viszonylag kis értékelési zónákra, és nem túl kapkodósan. Az utóbbit pedig a dinamikusabb feladatokat kedvelők, amikor is viszonylag nagyobb célterületet kell eltalálniuk, de gyorsabban és közelebbről. ( IPSC, IDPA ). Mind a két esetben a lövés a lényeg, de a kivitelezésben nagy eltérések vannak!
Nézzük a " lassú, célzott lövés " technikáját!
A fegyver helyes megfogása itt is sokat számít, bár inkább csak a lövész " konfort érzetét " javítja, de ha valaki még csak, ismerkedik a lövészettel, akkor neki jól jöhet ha, normálisan meg tudja fogni a markolatot. A fegyvert fogó kéz tolja előre a markolatot, a segítő kéz pedig megközelítőleg ugyan akkora erővel húzza hátrafelé, úgy, hogy a két erőhatás gyakorlatilag kioltja egymást. A jobb tenyér a markolat jobb oldalára simul, a bal tenyér, ugyan ezt követi a markolat bal oldalán. A videót érdemes megállítani egy pillanatra, és az ujjak elhelyezkedését megfigyelni. Az elsütő billentyűre helyezett ujnak jut a legfontosabb szerep, az elsütés. Az edzésprogramok témakörben már említettem, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, 98 % fontosságú az elsütő billentyű elhúzásának technikája, a lövés célba találásának tekintetében! Nem tűnik bonyolultnak, egy elsütő billentyűt elhúzni, de még is a lövészek túlnyomó többsége ennél a momentumnál hibázza a legnagyobbat, még a profik is, ha sietnek a lövés leadásával! Hogyan is húzzuk az elsütő billentyűt?
Lássuk.
Az elsütő billentyűre helyezett uj, első harmadának közepét helyezzük a billentyűre. ( az első " ujbegy " ként is emlegetik, ezt a részt az ujunkon ) Ha ez a rész, nem éri el rendesen a billentyűt, akkor oldalra feszítjük azt a lövés közben, illetve ha túl nyúlik a billentyűn, akkor is feszíteni fogjuk a billentyűt, de megint csak rossz irányba. Nagyon fontos, hogy a billentyű húzásának vonala egybe essen a cső tengely vonalával, ellenkező esetben, jó esélyünk van, hogy jobbra vagy balra félre húzzuk a lövést az " elsütő út " leküzdése során. Itt álljunk meg egy pillanatra, mindenképpen fontos, hogy tisztában legyünk azzal, hogy mi is az az " ELSÜTŐ ÚT " és hogyan húzzuk a billentyűt az elsütő út során.
Az elsütő út, a billentyű megmozdításánál indul, és egészen a lövés létrejöttéig terjed. Ezt az utat nevezzük elsütő útnak. Minden lőfegyver aminek elsütő billentyűje van, ezen elv mentén működik, tehát ha megtanuljuk a technikát, akkor bizony bármilyen fegyveren hasznosítani tudjuk! De visszatérve az elsütő útra! Két részre osztható. Az első az előfeszítés, amikor is szinte akadály mentesen halad a billentyű előre, ez nagyjából az út 2/3 - át teszi ki átlagban ( fegyver típusonként ez változhat, de alpjában véve minden fegyver elsütése követi ezt a rendszert ). A második fázis a préselés. Amikor a finom akadály mentes húzás elakad, és egy keményebb ellenállásba ütközik. Itt van a " kutya elásva " ahogyan mondani szokták, ugyan is, ha valaki megtanulja ezen a " felkeményedésen " finoman tovább préselni a billetyűt, anélkül, hogy közben megrántaná azt, az gyakorlatilag a lövész tudomány közel 98 % - át magáénak tudhatja! A többi már " csak körítés " . A lövés leadásánál ható erők ahogy a filmen is látszik, hátra felfelé hatnak, és kimozdítják a fegyvert a cél vonalából. Ezen nem kell meglepődni, és egy " sima, idő korlát nélküli " lövésnél nem is kell vele törődni. Nyilván ha a lövész rottring karú, és egy kimondottan erős fegyvert kell kordában tartania, szétütheti a búráját a hátraható erő miatt a fegyver, de a lövése amit elengedett, még tökéletesen célba találhat, ha az elsütési technikája jó volt! Így lehet egy szép találata, és egy betört orra! De inkább a normál eseteket elemezzük. A lövés pillanatában a fegyver elemelkedik a célról. De! Fontos tudnunk, hogy amikor a fegyver elemelkedik, akkor a lövedék már régen úton van, és az aktuális lövésre nem lessz semmiféle hatással! Ezért téves az az elgondolás, hogy valaki szorítani próbálja a fegyvert lefelé, hogy az elemelkedést kompenzálja. Felesleges! A fegyvert alapból egy lassú célzott lövés esetén, gyengén, lazán kell fognunk, csak, hogy éppen ne essen ki a kezünkből. ( normál átlag erőhatásokkal dolgozó fegyver tekintetében! ) Ha a lövész keményen fogja a fegyvert és szorítja lefelé, akkor annyit ér el maximum, hogy alapból lefelé szorítja majd el a lövéseit, és a figyelmét nem fogja tudni a helyes elsütésre fordítani. Ezért inkább hagyjuk, hagy ugorjon a fegyver, és a következő lövés előtt szépen lassan visszaigazítjuk a célpontra.
A gyors ütemben nagyobb célpontokra leadott lövések technikáját, egy másik videó elmzésénél, később megvizsgáljuk!