A fém célok használatával nagyon jól fel lehet pörgetni az edzés programokat. Mielőtt azonban bele merülnénk a témába, egy fontos biztonsági szempontot említsünk meg! A fém célokba csapódó lövedékek apró darabokra, repeszekre törnek szét, amik alapvetően a cél síkjában repülnek, gyakorlatilag 360 fokban mindenfelé, de sokszor, kisebb nagyobb darabok, visszafelé a lövész felé is jöhetnek! Ezek 99.9 % - ban nem okoznak problémát, de előfordulhatnak, hogy megcsípik a lövészt, vagy hám sérülést okoznak. Nem halálos sérülések, de kellemetlen tud lenni, illetve a szemet érő pár tized milliméteres darab is komoly veszélyt jelenthet a lövész szemére! Emiatt, illetve a hatályos szabályzók miatt, 9 méternél közelebbről fém célra ne lőjünk rá, illetve másokat se engedjünk lőni, ha ilyet tapasztalnák! A védő szemüveget pedig minden pillanatban viseljük amikor a lőtér területére lépünk, és a többieket is figyelmeztessük erre, akik véletlenül elfelejtenék ezt az óvintézkedést! Lássuk a mai elemzés anyagát.
A videó 3 fém célt mutat be. Az első a " Duell ". Ez a cél anyag egyéni illetve páros gyakorlatok végrehajtását segíti elő. A gépen elhelyezett fém célok, találat esetén a lövedék energiájától a váz tengelyén átfordulva, a másik végpontban állapodnak meg, így gyakorlatilag egy fix pályán mozognak a két végpont között, újabb célpontokat mutatva a lövész számára. Ha két lövész tréningezik egyszerre a géppel, akkor gyakorlatilag akár " párbajozhatnak " is, ami azt jelenti, hogy a célokat ketté osztják, és az győz aki a saját oldaláról előbb tudja az össze fémet a társa oldalára " lökni ". Igen hatékony lő készség fejlesztő, mivel viszonylag kicsik a célok, és folyamatosan célpont áthelyezéseket kell végeznie a lövésznek, és mindezt tempósan. Ami a gyors célkép összerendezést, illetve az elsütő billentyű gyors és pontos elhúzását fejleszti.
A második cél a már formájában is ismerős " IDPA " cél. A cél felületen nincsenek külön értékelési zónák, csak a külső szélek adják a cél méretét. Maga a célpont nem mozog, illetve minimálisan, a találatok beérkezésekor ( ezzel is elnyelve az energiák jó részét ) viszont nagy távolságokból is jól hallható a cél felületre csapódó lövés! Ez a cél inkább a nagy távolságokból leadott célzott lövések azonnali kontrollját segíti elő, illetve a gyors lövések pontos célba juttatását gyakorolhatja a lövész kis és közepes távolságokból egyaránt.
A harmadik cél a " Texas csillaga ". A videón is jól látható, hogy az első cél eltalálását követően, azonnal megváltozik a súlypontja, és a tengely körül, kör körös irányban mozogni kezd a gép, ezzel komoly kihívások elé állítja a lövészt. Természetesen, ahogy minden, ez is begyakorolható, és felgyorsulhat a lövész, de mindenképpen komoly odafigyelést igényel a célpontok eltalálása mozgás közben. Mi is a nehézsége igazán? Láttam már kezdő célként is versenyen, illetve egy folyamatban lévő feladat rész elemeként is. Ha kezdő cél, akkor a fegyver gyors elővétele, az ami gyakorlatilag a céltól függetlenül hibához vezethet, egy rossz ráfogás miatt. Ha már támadjuk a célt, akkor az első lövést kell jól megválasztani! Az első tárcsa leesését követően, ha azt a cél oldaláról lőjük meg, azonnal a súlypont megváltozása miatt elindul, ha viszont a cél tetejéről lőjük az első tárcsát, jó esélyünk van, hogy alig mozdul ki a cél, és viszonylag könnyedén lőhetjük a következő tárcsát. Ezt követően viszont már nincs sok trükk a dologban, ha akarjuk ha nem megindul a himbálózás, és csak a gyors célkép rendezés és a helyes elsütés hozhat eredményt. Ha alapból a cél picit oldalra fordul, és nincs ami viszonylag egyensúlyban tartaná, akkor gyakorlatilag mindegy melyik tárcsát lövi a versenyző, beindul a himbálózás. Azt gondolom, hogy külön külön is, de egyben használva is ezeket a célanyagokat, gyors fejlődést hozhat a lövész lő készségében.